Uroczystość otwarcia krypty

Uroczystość otwarcia krypty poświęconej Ignacemu Ossolińskiemu, rozpocznie się mszą świętą o godzinie 12.30 w dniu 22 września 2019r, której przewodniczyć będzie Ksiądz Biskup Michał Janocha.

Prof. dr hab. Anna Drążkowska z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu podjęła się prac związanych z identyfikacją szczątków odkrytych podczas prac konserwatorskich krypty naszego kościoła oraz przygotowania wystawy poświęconej Ignacemu Ossolińskiemu.

Realizacja projektu krypty poświęconej Ignacemu Ossolińskiemu była możliwa, dzięki wsparciu finansowemu Stołecznego Konserwatora Zabytków m. st. Warszawy.

Przygotowując się do obchodów uroczystości 500-lecia kościoła św. Jakuba Apostoła byliśmy przekonani, że czymś nieodzownym i koniecznym będzie pochylenie się nie tylko nad konserwacją krypty, znajdującej się w naszym kościele, ale i nad powszechnie panującym przekonaniem mówiącym o pochowaniu w niej pięcioletniego Ignacego Ossolińskiego. Po zbiciu tynku ściany krypty odsłoniły się schody, które z kościoła prowadziły do krypty. U dołu wykończone zostały betonową płytą, na której położony został duży krzyż, zaś na nim leżała XVIII-wieczna tabliczka z napisem. Treść tabliczki mogła wskazywać, że złożono pod nią szczątki 5-letniego chłopca: Ignacego Ossolińskiego. 

Po gruntownych badaniach Pani Profesor stwierdziła, że kości znajdujące się w krypcie, to kości dziecka w przedziale od 4 do 5 roku życia i mogą być szczątkami Ignacego Ossolińskiego!

Z wielką radością – jako wspólnota parafialna – przyjęliśmy propozycję Stołecznego Konserwatora m. st. Warszawy, by wesprzeć wysiłek w dojściu do wyjaśnienia miejsca pochówku Ignacego. 

By więcej dowiedzieć się o tym miejscu i pochówku „naszego Ignacego” zapraszamy na naszą stronę internetową i do osobistego odwiedzenia świątyni przy ul. Mehoffera 4 – urokliwego zakątku Białołęki.

Do zobaczenia!
ks. Andrzej Kowalski